Idag blev Flynn 9 veckor! Hipp-hipp-hurra!!!
Har inte firat det sååå speciellt mycket får väl erkännas, kanske man kan göra sig en smaskig choklasmousse i kväll dagen till ära!? Flynn får nog ett litet tuggben istället.
Idag har vi provat på första små stegen i burlekar! Han har ju suttit i bur i bilen + övat avkoppling i bur, så frisignal kan han sen tidigare (dock ej gjort det ur den lilla transportburen som jag använder på filmen). Nu shejpade jag honom att frivilligt springa in i buren (jag har lyft honom in de gånger han åkt bil) och att komm aut på frisignal.
Om buren är öppen när han går in, får han gör avad han vill inne i buren och komma ut på min signal. Om jag stängt buren, vill jag att han spontant sätter sig upp och sitter still när jag öppnar luckan + kommer ut på frisignal. Det är vad vi börjar öva på i detta lilla pass:
Flynn gjorde en annan cool sak idag. Jag har ett kompostgaller stående i dörröppningen till vardagsrummet (som jag inte har hundarna i), Flynn lyckas gå dit, välta gallret över sig och det enda han gör är att lugnt backa ut under gallret och sedan var han snabbt som tusan upp på gallret och studsade och blev allt gladare ju mer ljud han fick gallret att göra! Vilken rolig valp! Jag hoppas han ska visa sig ha lika gott självförtroende och jävlar-anamma i vallningen, då kommer vi få jättekul ihop!